До 100 річчя Бою під Крутами

« Тут юнь прекрасна і свята, встелила землю в мить єдину».

«Понад все вони любили свій коханий край», – писав Павло Тичина  про славних молодих героїв, які полягли в нерівному бою з більшовиками  під Крутами 29 січня 1918 року.  Ця героїчна й  трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її.          …Пішли і полягли… Чи ж вони не знали, що йдуть на смерть? Чи ж вони не хотіли жити й бачити, як молода держава буде рости і цвісти?.. А вони таки пішли… вони всі принесли на жертву Батьківщині свою молодість, радість, щастя, невтишиме горе рідних і молоді свої життя… Воістину виконали заповіт Сократа: «Яка б не була для тебе жорстока Батьківщина, яких би жертв вона не вимагала від тебе, мусить вона бути для тебе дорожча за батьків, миліша за дітей».

З метою виховання в молодого покоління патріотизму, гордості за героїчне минуле та сьогодення українського народу, у Турбівській бібліотеці для дітей з нагоди вшанування 100 – річчя Бою під Крутами, проведено патріотичний альманах « Тут юнь прекрасна і свята встелила землю в мить єдину» .

Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Виступаючи на церемонії поховання, голова Центральної Ради (1917-1918) Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним.

Сьогодні,надзвичайно болісно переглядати ті події, оскільки, над Україною знову нависла смертельна загроза втратити Незалежність, тому цей День, не дивлячись ні на що, назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті! День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї Вітчизни.

День пам’яті Героїв Крут!