Писанку пишуть не руками, а душею

Серед найулюбленіших, найдревніших, найбільш відомих та вишуканих символів Великодня, поряд з паскою та святковими яствами, у  кошику яскраво красуються писанки.  Історія писанок як символу відновленняприроди сягає у далеве минуле і пов'язана з ритуалом весняного  відродження на землі. Перетворювати звичайне куряче яйце на чарівну писанку за старих часів уміла кожна слов'янська жінка. Хранителька домашнього вогнища повинна була з року в рік «оновлювати світ». Для цієї святої справи їй, окрім яєць, потрібні були: непочата вода, непочатий вогонь, нові горщики, нова полотняна серветка, бджолиний віск, свічка, фарби, розламана надвоє кісточка-вилка, узята з півнячих грудок.Для роботи використовували  свячену воскову свічку. В давнину робили барвники з природніх засобів: чорний - із сажі, коричневий - із кори дерева, жовтий - з цибулиння, синій – з бузини, зелений – з підсніжників.

Так було багато віків, а сьогодні, 12 квітня, в залі для засідань  Турбівської  селищної  ради, де триває святкова виставка до свята Великодня, підтримуючи українські традиції,  було проведено майстер-клас з писанкарства. На гарне дійство були запрошені школярки Турбівської школи №2, адже, здавна до цього величного ритуалу долучалися перш за  все  дівчата та жінки.  А щоб навчитися робити це як слід, бібліотекар Турбівської бібліотеки для дітей  Ірина  Любарець розповіла присутнім про традиції писанкарства, ознайомила з орнаментами різних регіонів нашої України.  Практичну частину дійства провела  бібліограф – краєзнавець Липовецької центральної бібліотеки Тетяна Загалило. Вони  поділились секретами писанкарства, познайомили  молодь з історією, традиціями, звичаями та символікою, а  також показали дивовижну техніку розпису яєць воском.

Під час заходу кожен  зміг  на практиці створити неповторні візерунки, навчитися правильно тримати писачок та  дізнатися  значення символів та кольорів, притаманних регіонам України. Всі отримали неабияке задоволення.

Для людини, необізнаної з секретами розпису  писанки, може здатися, що ця справа складна і під силу лише тому, хто гарно малює. Не бійтеся,  спробуйте, і ви обов’язково досягнете успіху! Запам’ятайте, писанку пишуть не руками, а душею. Налаштуйтеся на відповідний настрій, і величну Пасху ви зустрінете із створеною власною душею писанкою!

З Великоднем Вас!