Проекти 2018. Спільні дії об"єднають громади. Екологія

У 2018 році на 15 обласний конкрс проектів розвитку територіальних громад Турбівською селищною радою подано проект

«Спільні дії об’єднають громади!     Організація сортування ТПВ на території трьох громад»

Даний проект спрямований на проведення заходів, які сприятимуть покращенню екологічного, санітарного стану території громад, створенню умов для запровадження сучасної системи поводження (сортування) з ТПВ на території трьох громад, що передбачається   пунктом  «і» статті 32 Закону України «Про відходи», який забороняє з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.  У 2017 році Турбівською селищною радою за підтримки громадської екологічної організації «Лотос», силами  депутатського корпусу ради розпочата  реальна робота по запровадження в селищі сучасної системи поводження (сортування) з ТПВ. Стан справ у сфері благоустрою населеного пункту в частині управління відходами потребував негайного вирішення, оскільки комунальна служба уже не справлялася з тим об’ємом ТПВ, які створювалися, а найпоширенішим способом утилізації ТПВ у селищі до даного часу був збір та вивіз сміття на полігон  за 15 км від селища. Значні транспортні затрати, невпинне збільшення відходів, та і законодавчі зміни спонукали шукати шляхи виходу із ситуації.  Під час вивчення  морфологічного складу відходів  було встановлено, що  близько 45% відходів є вторинною сировиною – скло, пластик, поліетилен, папір, метал. Далі було проведено соціологічне опитування з метою з’ясування думки населення селища щодо поводження з ТПВ та впровадження роздільного їх збирання - близько 53% опитаних були готові сортувати відходи, якщо на їхній території буде забезпечена відповідна інфраструктура, що безумовно, створювало  хороші передумови для впровадження системи роздільного збирання ТПВ.

На першому  етапі зазначеної діяльності протягом 2016-2017 років Турбівською селищною радою  придбано два сміттєвози ( виробник місцевий ТОВ «Турбівський машинобудівний завод») за кошти екологічного фонду та селищного бюджету ( 1665 тис. грн), встановлено 26 майданчиків та 62 контей-нери для роздільного збору ТПВ, придбано прес та ваги для обробки зібраної сировини. Укладено договір з ТОВ «Подільська Січ» щодо реалізації зібраної вторинної сировини (пластик, папір, поліетилен, скло). Реалізовано інформаційно-дослідницькі проекти «Правила поводження з ТПВ, сортування сміття у смт Турбів», «Первинне скорочення відходів, доцільність сортування сміття у селищі».

Забезпечивши зазначений етап впровадження роздільного збирання відходів, працюючи з населенням, отримуючи звернення громадян, ми однозначно впевнилися в необхідності розширення мережі майданчиків для встановлення контейнерів для сортування ТПВ. Транспортними засобами для збору відсортованої сировини громада на даний час забезпечена, тому сьогодні плануємо направити зусилля на  якнайширше охоплення території громади  мережею точок  збору сировини, встановлення контейнерів для збору зазначених матеріалів, а також обладнання пунктів збору небезпечних токсичних компонентів (акумулятори, батарейки, люмінесцентні лампи).

-  Терміни виконання проекту: 5 місяців ( серпень – грудень 2018 року)

- Актуальність проекту:  Актуальність проекту полягає у запровадженні ефективного механізму поводження з ТПВ у смт.Турбів, на територі сіл Сиваківці та Соболівка задля збереження здоров’я жителів шляхом покращення екологічного стану територій. У 2017 році вже розпочато роботу по створенню інфраструктури для надання комплексних комунальних послуг та сортуванню ТПВ на виконання положень  Закону України «Про відходи», яку, наразі, плануємо удосконалити та розширити. Даний проект реалізовуватиметься  спільно з Сиваковецькою територіальною громадою на підставі договору про співробітництво територіальних громад у формі реалізації спільних проектів, що сприятиме активізації процесу створення ОТГ- втіленню реформи децентралізації.

- Мета проекту: створення належної  інфраструктури для надання комплексних комунальних послуг громадам, покращення екологічного, санітарного стану території громад  та створення умов для запровадження сучасної системи поводження (сортування) з ТПВ на території трьох громад.

Очікувані результати виконання проекту:В ході реалізації проекту буде  створено інфраструктуру для реалізації програми роздільного збирання ТПВ на території трьох громад (8779 жителів)- встановлено  30 майданчиків  з 90 контей-нерами для роздільного збирання ТПВ,покращено рівень екологічної та санітар-ної безпеки громад, створено умови для ефективного збору та переробки вторин-ної сировини, покращено матеріально – технічну базу комунальногопідприєм-ства, поліпшено якість надання  комунальних послуг, проведено просвітницьку роботу серед населення, покращено стан навколишнього середовищаю в цілому.

- Організації-партнери, співвиконавці проекту: Липовецька районна рада; Сиваковецька сільська рада, ТОВ «Турбівський машинобудівний завод», ПАТ Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» Дочірнє підприємство «Західдорвибухпром» Філія «Вінницький спецкар’єр», ГО «Лотос»

- Бюджет проекту:

Джерела фінансування

Сума грн

Частка в % від всієї суми

Фінансування з боку учасника конкурсу

44,3

Фінансування  з боку фонду конкурсу

44,0

Фінансування з боку організацій-партнерів

11,7

Всього

100%

Проект схвалено конкурсною комісією та виділено 300 тис.грн. з обласного бюджету для реалізації екологічних заходів.